Jak elastyczny jest polski rynek pracy? GIGbarometr 2023

Jak elastyczny jest polski rynek pracy? GIGbarometr 2023

Ernst & Young Global Limited

GIGekonomia, elastyczne modele współpracy i niezależni profesjonaliści, określani mianem GIGerów, stały się powszechne. Firmy nie tylko z zainteresowaniem obserwują te nowe możliwości, lecz także coraz śmielej wprowadzają elastyczne formy współpracy. GIGLIKE i EY Polska prezentują raport GIGbarometr, stanowiący wskaźnik elastyczności na rynku pracy. To pierwsze tego rodzaju badanie w Polsce ma na celu lepsze zrozumienie elastyczności rynku pracy oraz prognozowanie kierunku jego ewolucji w przyszłości.

Raport ten stanowi kontynuację dwóch poprzednich badań, które zapoczątkowały dyskusję na temat GIGekonomii i GIGerów (badania z 2021 r. “GIG on. Nowy Ład na rynku pracy” oraz badania z 2022 r. „To GIG or not to GIG? GIG well!”). Wcześniejsze badania pozwoliły zrozumieć istotę GIGekonomii oraz poznać profil polskiego GIGera i jego potrzeby. Jednak uznano, że konieczne jest głębsze zbadanie zjawiska elastyczności na rynku pracy, uwzględniając zarówno kontekst makroekonomiczny, aspekty prawne i podatkowe, jak i perspektywę firm oraz jednostek, które wpływają na kształtowanie tego rynku pracy.

GIGbarometr to pierwszy wskaźnik elastyczności rynku pracy w Polsce, analizujący elastyczność z trzech różnych perspektyw: Otoczenia, Firm i Ludzi. Poza analizą ilościową, badanie dostarcza również wnikliwej analizy elastyczności rynku pracy w tych trzech aspektach.

Wskaźnik GIGbarometr jest obliczany jako średnia arytmetyczna wyników z trzech pytań i prezentowany w skali od 0 do 10. Im wyższa wartość wskaźnika, tym bardziej elastyczny jest rynek pracy w Polsce.

W roku bazowym wskaźnik GIGbarometr osiągnął wartość 4,5. Czy to dużo, czy mało? Odpowiedź na to pytanie poznamy w przyszłych latach. Ta wartość odzwierciedla zarówno dotychczasowe wysiłki mające na celu uczynienie rynku pracy bardziej elastycznym, jak i ogromny potencjał do dalszej poprawy elastyczności. Najwyższą wartość wskaźnika przypisano perspektywie Ludzi, osiągając poziom 7,2 w skali od 0 do 10. Najmniejszą elastycznością wyróżniła się perspektywa Firm, gdzie wskaźnik osiągnął poziom 2,2, co świadczy o stosunkowo niskim użyciu elastycznych form współpracy w organizacjach. Jednak wyniki badania pokazują, że firmy bez względu na swoją wielkość coraz częściej stosują elastyczne modele współpracy, co potwierdziła połowa ankietowanych.

Zachęcamy do lektury tego raportu, który odpowiada na wiele pytań, takie jak: w jakim stopniu obecna sytuacja gospodarcza sprzyja rozwojowi elastycznego rynku pracy, jakie są procentowe proporcje stosowania elastycznych form współpracy w firmach oraz jak firmy oceniają zadowolenie ze współpracy z GIGerami.



Jak elastyczny jest polski rynek pracy? GIGbarometr 2023

Ernst & Young Global Limited

Nasze cztery zintegrowane linie biznesowe: audyt, doradztwo biznesowe, podatkowe i transakcyjne oraz nasza dogłębna wiedza branżowa pomagają naszym klientom w wykorzystaniu ich możliwości rynkowych, ocenie ryzyka i zarządzaniu, zapewniając odpowiedzialny rozwój.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *