Rynek pracy IT w Polsce w 2023 roku

Rynek pracy IT w Polsce w 2023 roku

No Fluff Jobs

Z raportu No Fluff Jobs dowiesz się, jakie były wynagrodzenia w branży IT w 2023 roku, w których dziedzinach pojawiła się największa konkurencja o jedno stanowisko, na jakich benefitach firm się oszczędzało, oraz jakie perspektywy zatrudnienia związane są z pracą zdalną.

Miniony rok nie okazał się być równie obiecujący dla rynku pracy IT w Polsce, co poprzednie lata. Choć branża, zdawałoby się, była niepodatna na zmienne warunki, kilkakrotnie musiała stawić czoła trudnościom. Zawirowania gospodarcze na światowym froncie silnie wpłynęły na działalność firm w kraju, co odbiło się negatywnie zarówno na poszukujących pracy w kategorii junior, jak i na bardziej doświadczonych specjalistach.

Rynek pracy IT – zamarznięte projekty

W 2023 roku sektor technologiczny doskonale poczuł, że nie jest odizolowany od światowych tendencji gospodarczych. Zawieszenie lub zakończenie projektów przez firmy z USA i Europy Zachodniej miało znaczny wpływ na kondycję polskiego rynku pracy IT, zwłaszcza w kontekście popularnej działalności outsourcingowej nad Wisłą. W rezultacie brakowało zleceń, a liczni specjaliści stracili pracę lub znaleźli się w sytuacji, gdzie dostępność ofert pracy była ograniczona.

Nawet seniorzy nie byli odporowi na skutki tej sytuacji. W przeszłości uchodziło za pewnik, że najbardziej doświadczeni pracownicy IT z łatwością znajdą nowe zlecenia. Jednak nie w 2023 roku. Mniejsza ilość dostępnych wakatów i gwałtowny wzrost liczby dostępnych specjalistów stworzyły unikalną sytuację, w której to pracodawcy zyskali większą kontrolę nad warunkami zatrudnienia.

Branża IT w Polsce – nadal duża liczba kandydatów, ale rosnące zarobki

Od połowy roku aż do końca, notowano miesięczny wzrost liczby zgłoszeń na oferty pracy na portalu No Fluff Jobs. Średnia liczba aplikacji wzrosła o 138% w porównaniu do roku poprzedniego. Zdarzało się, że na jedną ofertę pracy w danej specjalizacji przypadało 3, 4 lub nawet 5 razy więcej zgłoszeń niż rok wcześniej. Ten trend nie ograniczał się tylko do kategorii junior, ale obejmował także rekrutacje na stanowiska o wyższym stopniu doświadczenia.

Jednak jedno pozostaje niezmienne – zarobki w branży nadal rosną. Patrząc na roczne dane, wynagrodzenia w niektórych kategoriach wzrosły nawet o 20-25%. W pewnym momencie jedna z kategorii IT osiągnęła medianę górnych widełek na poziomie “magicznych” 30 tysięcy miesięcznie netto w umowie B2B. Która to kategoria i jakie inne trendy zauważono w sektorze technologicznym? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w raporcie.



Rynek pracy IT w Polsce w 2023 roku

No Fluff Jobs

Jesteśmy zespołem profesjonalistów, dla których transparentne praktyki rekrutacyjne są priorytetem. Nasza kampania Respect Yourself ściśle koresponduje z trzema podstawowymi wartościami, którymi się na co dzień kierujemy: Przejrzystością, Uczciwością i Szacunkiem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *